jatra-a-zlucnik-4

Játra a žlučník

Od 15. 2. do 15. 5. máme období, kdy jsou nejvíce ohroženy naše játra a jejich párový orgán žlučník. V té době jsou choulostivější na všechny nezdravé podněty, ale zároveň jsou schopny se samy regenerovat, a proto bychom je v tom měli každý rok podpořit jejich očistou. Zároveň je to období energie růstu, posunu ke změně a zbavování se svých zatvrzelých postojů k životu.

jatra-a-zlucnik

Jaro je období sázení. Přináší naději a možnost nových začátků. Příroda se zelená, všechno krásně raší, kvete a objevují se i první jarní bylinky, které dodávají našemu tělu potřebné živiny, a které přispívají k regeneraci našich jater a žlučníku. A tak bychom měli jíst vše, co v té době roste a co těmto orgánům nejvíce prospívá, a to jsou čerstvé zelené rostlinky, pampelišky, sedmikrásky, polníček, medvědí česnek, kopřivy, ředkvičky, hlávkový salát, atd.

Játra

Ukazují nám, jaký zaujímáme pohled na svět, zda jsme přístupní novým věcem a vše, co život přináší, jsme schopni vnímat jako přirozenou součást našeho života. Promítá se na nich i to, zda jsme schopni druhé milovat, tolerovat jejich nedokonalosti, nekritizovat, ale raději ustoupit, když je to potřeba a nestát si tvrdě za svým. Jsou-li naše postoje zatvrzelé, pak i játra na ně reagují svým tvrdnutím. Játra nás učí umírněnosti. A to jak v jídle, pití, tak i v našem jednání. Jsou pro nás výzvou dívat se na svět optimisticky a i v maličkostech nacházet radosti.

Žlučník

Vypovídá o naší spokojenosti se vším, co k nám přichází a o tom, jestli umíme vnímat život pozitivně, jako příležitost se něčemu naučit. Učí nás pracovat se svou agresí, tzn. svou zlobu či naštvanost adekvátně vyjádřit slovy a nerozčilovat se zbytečně chováním druhých. Pokud emoce v sobě potlačujeme a konstruktivně je neventilujeme ven, tak se v nás střádají a až jich je hodně, tak vybuchneme, což se pak samozřejmě odrazí i na našich orgánech. A proto, nepotlačujme své emoce, ale také na druhé neútočme a nehádejme se. Naučme se hovořit o svých pocitech a v klidu sdělovat, co nás trápí. A svou zlost ventilujme např. aktivním pobytem v přírodě nebo sportem.

aktivni-pobyt-v-prirode

Na situace, které nás běžně štvou, zkusme zareagovat jinak. A to třeba i tak, že na ně nebudeme reagovat vůbec. Dejme si čas, než k nim zaujmeme nějaký postoj a klidně z nich odejděme. Hlavně nebojujme a nikomu nic nevyčítejme. Mějme na paměti, že nic na světě se neděje náhodou, a to, co prožíváme, přesně takhle potřebujeme, abychom se zdokonalovali a posouvali k lepšímu. Takhle jsme si to přitáhli. Je to tedy naše záležitost, a ne toho, kdo nás naštval. Proto není tak důležité chování druhých, ale hlavně naše reakce na ně.

Zkusme v sobě najít, proč nás to či ono rozhodilo, proč jsme se tak naštvali. A zjistíme, co je pro nás nepřijatelné, že to nemůžeme skousnout, přijmout a druzí nám to jenom vytahují na povrch, abychom to viděli a měli možnost zpracovat, změnit své zlostné chování. Situace, která nás naštvala, je tedy vždy pro náš prospěch, učí nás pochopit sebe a svou školu.

Nejlepší způsob regenerace jater a žlučníku je znovunalezení dětské radosti v sobě a změna vnímání všeho kolem nás. Naučme se brát život takový, jaký je a netrapme se jeho nedokonalostmi. Raději se uvolněme, usmějme na druhé a snažme se najít v nich vždy to dobré a přistupujme k nim s láskou.  

detska-radost

A jak je to se stravou?

Měli bychom výrazně omezit potraviny živočišného původu, mléčné výrobky, uzeniny, také maso a nesmažit. Jídlo se snažit odlehčit. Připravovat spíše zeleninové vývary a saláty, z tepelné úpravy zvolit raději vaření nebo dušení. Také snížit pití alkoholu a kávy, nekonzumovat polotovary, které jsou průmyslově zpracované. Rrovněž to nepřehánět s černým čajem a bílé pečivo nahradit celozrnným. Zvýšit konzumaci ryb a do stravy přidávat zelené lístky jarních rostlinek (např. medvědí česnek, kopřivy, pampelišky, rucolu, polníček… a zpracovat je do salátů.

jarni-rostlinky

Co dělat, abychom svá játra a žlučník podpořili?

Dnešní doba je plna stresu, znečištěného ovzduší a nekvalitních potravin, proto bychom měli svá játra a žlučník podpořit, a to nejen změnou svých postojů a stravování, ale také jejich očistou vhodnými doplňky stravy (Funkční komplex s vlašským ořechem, Citrokalcevit, Bylinná směs Tibetský sběr).

Můžeme je podpořit i tak, že budeme nosit modré oblečení, protože modrá barva je barvou prvku Dřevo a působí na orgány – játra a žlučník regeneračně.

modre-saty

Očista by měla fungovat jako jakási nadstavba našeho každodenního starání se o sebe, tzn. jak o své zdravé stravování, pohyb, vztahy, tak i celý životní styl. Vhodná je i alespoň desetidenní kúra s detoxikačními náplastmi.

Péči o svá játra a žlučník můžete podpořit také 28 kroky k Sebelásce.